על מה מוותץרים בהתמכרות לפורנו

"יש בתוכי קול שאומר לי "יאללה, תעזוב את הכל ותלך לזונות. מה שיהיה יהיה". "אני רב עם עצמי באמצע הרחוב. אני אומר לעצמי "אל תלך, אל תלך, אל תלך" אבל חלק אחר בתוכי לא מקשיב, הוא חזק ממני".

משפטים מסוג זה הם משפטים שאני שומעת שוב ושוב בתהליך העבודה עם אנשים שמתמודדים עם התמכרות למין ולפורנו. הרבה פעמים הדבר עולה דווקא בשיחות עם אנשים שכבר נמצאים בנתיב החדש שהם עבדו קשה עבורו, לאחר התחילו לחיות חיים של שליטה עצמית, הערכה עצמית ונאמנות לערכים ולמטרות האישיות.

אז מדוע הקול הפנימי הזה שמשכנע את האדם לחזור לסורו עולה שוב ושוב בטיפול?


כולנו מורכבים מחלקים רבים שנוצרו בתקופות שונות של חיינו. במצב אידיאלי, כל החלקים האלו חיים בשלום ובהרמוניה זה עם זה. כאשר חיים מתוך אחידות פנימית זו, האדם חווה שלמות שמתוכה הוא פועל ומקדם מטרות שחשובות לו בחיים. לעומת זאת, ישנם מצבים בהם לאדם יש חלק שנוצר בגיל צעיר יותר ושנכנס לפעולה בסיטואציות מסוימות שמפעילות אותו. לדוגמא, כאשר אדם מרגיש בודד, דחוי או מפוחד (או כל רגש אחר שקיים אצלך) , החלק הקדום מתעורר לחיים ואומר לאדם שהפתרון הקל ביותר לרגשות אלו הוא ללכת למועדון חשפנות, זונות, אתרי הכרויות או כל מין זמין אחר. חלקים קדומים אלו פועלים בצורה שנראית מנוגדת לרצונות ולאינטרסים של האדם הבוגר. במצב זה, האדם חווה קונפליקט בין החלקים הקיימים בתוכו ולכן הוא יתקשה להשיג את המטרות אותן הוא מציב לעצמו.
כולנו מרגישים זאת לפעמים, כאשר אנחנו בוחרים מטרה ומתחילים לעבוד לקראתה ואז באופן מנוגד לחלוטין, חלק אחר שקיים בנו משכנע אותנו לחזור לדרך הקודמת או אולי לנסות משהו חדש ושונה לחלוטין.

מדוע וכיצד נוצרים החלקים הללו במכור למין?

לא משנה עד כמה הורייך היו טובים ועד כמה גדלת בבית חם ואוהב, בצעירותך נאלצת להתמודד עם מצבים שהשפיעו עלייך עמוקות.
הדבר נובע מכך, שפעמים רבות, בגילאים צעירים יחסית, כאשר היה לנו פחות כוחות פנימיים ופחות ידע על העולם האמיתי, כאשר התמודדנו עם אתגרים וקשיים, הגבנו באמצעות המשאבים המועטים שהיו לנו דאז. חלק מאתנו למדו להתעלם מהרגשות שלנו, כדרך להתמודדות עם כאב. חלק מאתנו למדו לפנות לפעילות חיצוניות כדי להסיח את דעתנו ולברוח מהעולם האמיתי. שכיח למדיי שלמידות אלו שעשינו בצעירותינו נשארו עמנו בבגרות. במילים אחרות, למידות אלו הפכו לחלקים שקיימים בנו עד היום, למרות שהאתגרים שאנו מתמודדים מולם כיום שונים ולמרות שהתוצאות שאנו מפיקים מהחלקים הללו מחבלות בנו ובחיים שלנו.
חשוב לדעת שלכל חלק שקיים בנו יש כוונות חיוביות עבורנו, גם אם ההתנהגות נראית רעה (לטווח הקצר ו/או לטווח הארוך). במקור הרצון היה להטיב עם האדם.


איך זה נראה בחדר הטיפולים כשמכור למין מציג חלקים אלה בו?

בצורה הקלסית ביותר, האדם מביא את הקונפליקט לחדר והוא "מדבר" את שני החלקים, בסגנון: "מצד אחד אני מאוד רוצה להיות "נקי", אני יודע שאני רוצה להיות נאמן לאשתי ולתת דוגמא לילדים שלי. מצד שני כלום בחיים לא מעניין אותי. אני נמשך לסקס וזה הדבר היחיד שמביא לי אקשן, ריגוש והנאה. אני לא יכול לוותר על זה".
אפשרות אחרת לביטוי הקונפליקט היא שכאשר מטופל נמצא עימי בשיחה הוא בטוח בעצמו וברצונו להיגמל ממין, לקחת שליטה על חייו ולחיות חיים ישרים. אבל כאשר הוא נמצא לבד, הדחף והתאווה משתלטים עליו והוא "הכי רוצה בעולם" לצלול לעולם של מין, פורנו ושוטטות.

איך מטפלים בחלקים אלו בהתמכרות למין ופורנו?

ישנה מטאפורה מקסימה שמתארת תהליך זה: במהלך מלחמת העולם השנייה, אלפי חיילים יפנים היו פזורים באיי קטנים באוקיינוס השקט. חלק מחיילים אלו נלחמו בקרבות והפסידו אבל חלק נשכחו לחלוטין. כך, קבוצות של חיילים שנשכחו או שניצלו מקרבות, נשארו באיים והתחבאו במערות או באזורים ללא גישה. מספר שנים מאוחר יותר, המלחמה נגמרה. אבל כיוון שחיילים אלו לא ידעו זאת, הם המשיכו להיאבק לשרוד, תוך כדי שהם מנסים לשמור על מדיהם המרופטים ונשקיהם המחלידים. הם היו בודדים לחלוטין וייחלו לרגע שבו הם יתאחדו עם מפקדם.
בשנים שלאחר סיום המלחמה, הרבה מחיילים אלו התגלו על-ידי סירות דייגים או תיירים שעברו באזור. אך, עם השנים שעברו, גילוי חיילים אלו הפך לפחות שכיח וכך קרה שהקבוצה האחרונה של החיילים אותרה 30 שנה לאחר תום המלחמה.
כיצד ניתן לקרוא לחייל שנשכח 30 שנה? כיצד ניתן להתייחס לחייל שהתגייס עם פרוץ הקרובות, היה נאמן למדינתו, לחם בקרבות עזים ובמשך 30 שנה שרד כנגד כל הסיכויים באי-מבודד עם חום קשה, חרקים, גשמים קשים וכל זאת כאשר הוא ממשיך להיות נאמן להוראות שקיבל לפני שנים כה רבות? איך יש להתייחס לחייל כזה אחרי כל-כך הרבה שנים? האם צריך לזלזל בו ולהשפיל אותו על כך שהוא עדיין נלחם במלחמה לא קיימת?
במקום זאת, בכל פעם שקבוצת חיילים כזו נחשפה, המפגש הראשון עימם תמיד תוכנן בזהירות רבה. קצין לשעבר מהמלחמה היה לובש את בגדיו הישנים ובספינה ישנה היה מפליג לאיי של החיילים שנמצאו. הקצין היה הולך דרך הג'ונגל, קורא לאותם חיים עד אשר היה מוצא אותם. כאשר הם נפגשו, הקצין היה מודה לחיילים בדמעות בעיניו, על נאמנותם ואומץ ליבם בכך שהמשיכו להגן על המולדת במשך כל-כך הרבה שנים. אז הוא היה שואל על החוויה שלהם ומברך אותם על השיבה הביתה. רק לאחר זמן החייל היה מיודע, בעדינות, שהמלחמה נגמרה ושארצו שוב בשלום, כך שהוא לא יצטרך להילחם יותר. כאשר הוא הגיע הביתה, הוא התקבל בתרועות של גיבור, עם תהלוכה וטקס קבלת מדליה ובסופו של דבר אוחד מחדש עם חבריו בחיבוק חם ואוהב (Andreas & Andreas, 1989).


הדבר דומה בטיפול, אנו מכבדים כל חלק קדום שנמצא ומודים לו על השרות שהוא עשה עבורך כל השנים. בצורה עדינה ומכבדת מביאים ריפוי והחלמה לכל חלק וחלק ומחזירים אותו לחיות בשלום ובהרמוניה עם כל החלקים שקיימים באדם השלם.


השאלה החשובה בטיפול בהתמכרות לפורנו ומין היא אילו קולות קיימים בתוכך כאשר אתה חושב על סקס ועל עצמך? האם אלו קולות אחידים שמעודדים אותך בכיוון שבריא לך (כמו מנטור חיובי שאוהב ומקדם)? האם אלו קולות אוהדים שאוהבים ומחמיאים לך? או האם אלו קולות שמשפילים ומורידים? האם אלו קולות שמונעים ממך להשיג שליטה על חייך?
הרעיון הוא להתחיל להכיר את החלקים הפנימיים שקיימים בתוכנו ולראות כיצד ניתן ליצור הרמוניה ושלום ביניהם כך שלא נאבד מהאנרגיה הקיימת בנו בשל קונפליקטים פנימיים.


Andreas, S., & Andreas, C. (1989). The Lost Soldier .Anchor Point Magazine, 3.

 

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

טיפול באמצעות סקייפ