החלצות ממערכת יחסים הרסנית

איך להשתחרר ממערכת יחסים בעייתית?

להיות במערכת יחסים זוגית אינו דבר קל תמיד. ישנם תקופות של עליות ומורדות, תקופות של אושר גדול ותקופות של התמודדות. יחד עם זאת, אין ספק ש"טובים השניים על האחד".

מתי מערכת זוגית הופכת לבעיה?

ישנם אנשים שמוצאים עצמם בתוך מערכת יחסים הרסנית שמובילה אותם לסערות רגשיות, להתנהגויות שלא העלו על דעת עצמם והופכת את חייהם למסובכים ומרירים. אם אתה מוצא את עצמך במערכת יחסים הרסנית, הדבר הטוב ביותר הוא להרפות ממנה ולהשתחרר לחופשי. פעולה זו היא ההפך מאנוכיות – בעשותך כן אתה עושה לשניכם טובה.
כאשר אדם משתחרר ממערכת יחסים בעייתית – את מי הוא משחרר בעצם? את האחר? את עצמו? שיחרור מניסיון לשלוט באחר, שיחרור ממניפולציות ושיחרור מלנסות ולהאחז במערכת יחסים שאינה מתפקדת ואינה מיטיבה עמך הינו בראש ובראשונה מתנה גדולה מאוד לעצמך. זה מאפשר לך יותר זמן פנוי, יותר שלווה פנימית והרבה יותר אנרגיה כדי לחיות את החיים כפי שבאמת מגיע לך.


ברור מאליו שאנחנו לא יכולים לשלוט באף אדם אחר. יחד עם זאת, לדעת את זה קוגנטיבית (במחשבה) הינו דבר שונה מאוד מלהרגיש את זה ולחיות את זה. אנו חיים את המציאות שקיימת בעולמנו הרגשי והמחשבתי. לשנות רגשות ומחשבות דורש עשייה פנימית אך גם חיצונית.

העצות בהמשך מהוות הנחיות כדי לעלות על הנתיב לעצמאות ואהבה עצמית.


1.    הודי בפני עצמך שיש לך בעייה:

זה הצעד הראשון. מפה אפשר רק להתקדם קדימה. יחד עם זאת, הכרה בעובדה אין משמעה "לשחות בתוך ים הרחמים העצמיים והדמעות". אמרי לעצמך ש"עכשיו את לומדת דרך חדשה" ושכל הבעיה נועדה כדי ללמדך שקיים טוב יותר. אינך הראשונה ואינך האחרונה שמתמודדת עם קשיים בחייך, ככה אנו למדים וצומחים.


2.    הכר בכך שאינך יכול לשלוט בזולת:

כמו שכבר נכתב, יש הבדל גדול בין להבין את זה בראש לבין לחיות מתוך הבנה בסיסית שאינך יכולה לשלוט בזולת והאדם היחיד שבהתנהגותו את שולטת הוא את. הגדי לעצמך שאינך יכולה לשלוט או לתקן אדם אחר. האדם היחיד שאת אחראית לגביו הוא את.


3.    התבונן פנימה ושאלי את עצמך מדוע נכנסת לזוגיות שכזו?

לכל התנהגות שלנו יש סיבה. גם אם כיום נראה שהתוצאות שליליות וההתנהגות כביכול אינה משרתת אותנו, בשלב כלשהו בחיינו ההתנהגות הייתה אמורה לספק עבורינו משהו חיובי. מצאי זמן ומקום שקטים והתבונן בדבר.


4.    שמי לב שהקשר הזוגי ומה שהוא גורם לך לעשות נמצא בקונפליקט ישיר עם הרצונות והמטרות החיוביים הראשוניים שלך (אלו שפירטת בסעיף 3).
אינך יכולה לשחרר משהו שאת מאמינה כי תצמח לך טובה ממנו. רק הבנה שמערכת היחסים הזו כבר אינה משרתת את טובתך האמיתית תקל עלייך בצעדה קדימה.


5.    טפחי והשקעי בעצמך:

התחלי לנהל רומן עם עצמך! למדי לאהוב את עצמך, לפתור עניינים לא פתורים שעדיין מנהלים אותך, השקעי בפיתוח ערוצים חדשים, לכי לפעילויות חברתיות שונות, פרגני לעצמך טיפול. במילים אחרות, במקום לנסות לטפל באחרים ולהתערב בעניינים של אחרים, התמקדי אך ורק בעניינייך ובדברים שעושים לך טוב!


6.    התמקד בכיוון החדש שבחייך:

במקום להתמקד בבעיה ובמחירים ששילמת עד כה, התחילי להתמקד ולבנות את הכיוון החדש בחייך. איזה אדם את רוצה להיות? האם את רוצה להיכנס לזוגיות חדשה? מה צריך להיות בה אחר? אילו התנסויות, זוגיות ואחרות את מאחלת לעצמך. כדי לבנות את הדברים אחרת הפעם עלייך לראות את הדברים מזווית אחרת. אי לכך כדאי לך לעשות חלק זה עם חבר טוב או עם מטפל מוסמך.


7.    צרי רשת תמיכה חברתית:

מחקרים רבים מאוששים את העובדה שתמיכה חברתית עוזרת להתמודד ולהתרומם פיזית ונפשית מול אתגרי החיים. צרי קשרי חברות ולא רק וירטואלים. התחלי ללכת לפעילויות חברתיות, צרי תחומי עניין, בדקי האם יש פורומים שמעניינים אותך וראי כיצד כל סיטואציה כמעט עשויה להיות פתח ליצירת קשרים. ודאי שהאנשים שבחייך הינם אנשים חיוביים וגורמים לך להרגיש טוב עם עצמך ועם החיים. דרך טובה לבדוק זאת היא לשים לב לאחר המפגש האם את מרגישה מלאה יותר, אופטימית ועם יותר כוחות לבנות את חייך.


8.    התחלי תהליך של טיפול / אימון:

במידה ואת מרגישה קושי להתמודד עם המצב או אם את מרגישה שאת נעה באותם המעגלים, מצאי מטפל שיכול לעזור לך להתקדם בתהליך. קבלי המלצות, בררי מהי גישתו הטיפולית ולך לפגישת הכרות. לפעמים ישנם תקופות בחיים שעזרה חיצונית יכולה להקל ולזרז תהליכים.

 

 

 

 

 

© כל הזכויות על התוכן שמורות לענבר כהן

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

טיפול באמצעות סקייפ