גמילה ממין

שיתוף המאמר:

התמכרות למין היא מצב בו האדם מרגיש שהמין הפך למרכיב מרכזי בחייו – הרבה מהזמן ומהאנרגיה מוקדשים למחשבות על מין, השגת מין והסתרת העיסוק במין.
בהתמכרות למין, העיסוק במין הולך וגובר, למרות ההשלכות השליליות שיש לכך על חיי האדם וחיי הקרובים לו ולמרות הסיכונים ההולכים וגוברים. מבחינה זו האדם נכנע ליצריו, רגשותיו ורצונותיו והתחושה היא שהוא לא מצליח להשתלט עליהם. הצורך בריגוש והצורך לספק את היצרים גובר על שיקול הדעת והחשיבה הרציונאלית. עם התקדמות ההתמכרות, הצורך במין הופך להיות אפילו יותר חשוב מבריאות, ביטחון, רצון לאינטימיות וקשר בריא, משפחה וקריירה.

הפעילות המינית עשויה להיות התנהגות מינית שנחשבת כמקובלת חברתית (כגון: ריבוי סטוצ'ים, ריבוי מערכות יחסים בעלות אופי מיני, אוננות, התעסקות בפורנוגרפיה וצ'טים בעלי אופי מיני) אך גם פעילות מינית הסוטה מן הנורמות החברתיות המקובלות (כגון פטיש).

הבעייתיות עם התמכרות למין היא שלא ניתן להגדיר מטרה של הינזרות מוחלטת. להבדיל מהתמכרות לסמים והימורים שבהם ברור שהמטרה היא הימנעות מוחלטת, מין הוא יצר הישרדותי וטבעי של האדם. מבחינת זו, בדומה להתמכרות לאוכל, על האדם למצוא דרך לשלב מין בחייו בצורה בריאה. עם כך, הצעד הראשון בתהליך של גמילה ממין הוא להגדיר מטרה ריאלית ובריאה. שאלות אופייניות בתהליך הגדרת המטרה הם מתי כן מקיימים יחסי – מין? עם מי? באיזו תדירות? מה הגבולות שהאדם מגדיר לעצמו? אלו התנהגויות מותרות ואלו התנהגויות מוגדרות כלא רצויות?
כפי שאתם מבינים, תהליך הצבת המטרות הוא מאוד אישי. הוא קשור לערכים של האדם, מטרותיו בחיים ומערך כוחות הנפש עמם הוא מגיע לטיפול.

גמילה ממין, ד"ר ענבר כהן, מטפלת בהתמכרות למין, התמכרות לפורנו וסקס

באיזה שיטה נגמלים ממין?

 קיימות מגוון דרכים ושיטות לטפל בהתמכרות לסקס. כל אדם הוא שונה ולכל אדם דרך משלו להתמודד עם הקשיים שלו. חלק מהאנשים יפיקו מעבודה קבוצתית (כגון קבוצות העזרה העצמית  למכורים – S.A.), חלק מהאנשים ירגישו נוח יותר בעבודה אישית עם מטפל ואילו אחרים צריכים לשלב בין השניים. באופן דומה, יש אנשים שטיפול קוגנטיבי (שעוסק בדרכי חשיבה) עושה להם הגיון ואילו אחרים מרגישים שטיפול דינמי – רגשי יותר מתאים להם.
לכן, לפני שאתם בוחרים עם מי ובאיזו גישה לעבוד, חשוב להכיר את סגנון העבודה שמתאים לכם וחשוב עוד יותר למצוא מטפל שאתם מרגישים חיבור אליו. צלצלו למספר מטפלים, דברו איתם בטלפון, "תרגישו אותם" ותקבעו פגישת הכרות ראשונה. בפגישה בדקו עד כמה אתם מרגישים נוח, עד כמה סגנון העבודה מובן לכם ומדבר אליכם ותמשיכו משם. 

העיקר הוא שאם, בגלל התנהגותכם המינית, אתם מוצאים את עצמכם שוב ושוב חוצים גבולות ערכיים והתנהגותיים שפוגעים בעצמכם וביקרים לכם, תפנו לעזרה מקצועית. להתמכרות למין יש פוטנציאל פגיעה קשה הן באדם עצמו והן ביקרים לו. כדאי להקדים תרופה למכה.

על מה עובדים בתהליך הטיפול בהתמכרות למין עם ד"ר ענבר כהן

כפי שכתבנו, הצעד הראשון הוא להגדיר מטרה. בטיפול נברר ביחד מה מערכת הערכים שלכם, מה מותר ומתאים ומה לא ונגדיר מטרות לעבודה. בשלב הבא נציב כלים התנהגותיים בסיסיים שעוזרים בתהליך של שימת גבולות. שלב זה חשוב כיוון שכאשר אין גבולות פנימיים יציבים יש צורך להציב גבולות חיצוניים שיעזרו לכם בתהליך.
נזהה את הטריגרים לפנייה למין. טריגרים הם אותם גירויים, בעולם החיצוני או הפנימי, שמובילים את האדם לפנות שוב ושוב למין. על פי רוב ישנם טריגרים מודעים וטריגרים לא מודעים. בתהליך הטיפול בהתמכרות למין נחשוף את הטריגרים ונביא לימוד חדש של התנהגותיות מועילות ובריאות יותר.

כיוון שפעמים רבות בבסיס ההתמכרות למין לא נמצא דחף מיני טהור, אלא בעיות ונושאים אישיים בלתי פתורים, חלק ניכר מהטיפול יופנה לדרך בה מתמודדים באופן נכון בריא עם אתגרי החיים. בין היתר נעסוק בלמידת מיומנויות לוויסות רגשי, שליטה בדחפים, שיפור הדימוי העצמי וטיפול בביטחון העצמי, אסטרטגיות לפתרון בעיות, חשיפת גורמי ומצבי הסיכון הספציפיים לאדם ורכישת התנהגויות חלופיות שבריאות לאדם וסביבתו.
ישנם פעמים בהם נגלה ששורשי ההתמכרות הם בעבר. כמובן שגם לכך יש מקום להתייחס בתהליך השינוי, לפי המוכנות והרצון של האדם.

גמילה ממין היא לא "ספרינט" היא ריצה למרחקים ארוכים

בין אם זה התמכרות לפורנו, התמכרות להימורים, התמכרות לאוכל או כל התנהגות ממכרת אחרת – גם לאחר שהאדם הפסיק את התמכרותו, העבודה על שמירת הדרך החדשה צריכה להימשך. תבינו, החלמה מהתנהגות ממכרת אינה אירוע חד-פעמי.
למה?
כי החיים שלנו מלאי התמודדויות ואתגרים ופעמים רבות הדרך הקלה והנוחה ביותר להתמודד (או בעצם לא להתמודד) היא לחזור לדפוסי ההתנהגות הישנים שלנו – ל"מוכר והידוע". כמה מאיתנו פנו לאכילה, לקניות, למין, למחשב או לכל פעילות אחרת כדי להירגע / להתרחק / לא להתמודד עם קושי שניצב מולנו? אצל אנשים המתמודדים עם התמכרות למין, הפנייה למין בשעת קושי, היא אוטומטית כמעט.

לכן טיפול בהתמכרות למין, אנחנו חושבים לטווח ארוך ומתייחסים לשאלה כיצד ניתן למנוע מעידות? כיצד להפוך את השינוי ליציב ולסגנון חיים חדש ובריא?

גמילה ממין - מניעה של חזרה לדפוסי התנהגות ישנים

כדי להבטיח את יציבות השינוי חשוב לעבוד על "מניעת מעידה", כלומר מניעה של חזרה לדפוסי התנהגות ישנים.
חשוב מאוד שאדם ילמד לזהות את הסיטואציות והגורמים בחייו שעלולים לגרום לו לחזור לדפוסי ההתנהגות הישנים. מניעת מעידות היא תהליך התנהגותי – קוגנטיבי (מחשבתי) – רגשי שמטרתו לזהות את תמרורי האזהרה שבדרך ולדעת איך להגיב להם בצורה שונה.
"תמרורי אזהרה" – אלו הם רגשות, מחשבות ודפוסי התנהגות שעלולים להפוך למכשולים בתהליך השינוי. חשוב להבין – לרוב "מעידה" לא מתרחשת בצורה פתאומית וחסרת שליטה. מעידה לא פשוט "קוראת". יש סימנים שאם יודעים להקשיב להם, יודעים איך להימנע מעלייה לנתיב ההתרסקות. סימנים אלו הם "תמרורי האזהרה".


במילים אחרות, בתהליך הטיפול בהתמכרות למין המטרה היא לא רק להגיע לתקופה של הפסקת "שימוש" במין. המטרה הגבוהה יותר היא לגרום לשינוי להיות ארוך טווח. התאמת סגנון חיים, שינוי דפוסי חשיבה, אסטרטגיות התמודדות ומיומנויות לפתרון בעיות – כל אלו עוזרים לאדם לשמור על דרכו החדשה בחיים.


דרכים להתחיל להתמודד עם הדחף למין

*הדרכים המופיעות כאן הן רק טיפים להתחלת עבודה עצמאית. בשום פנים ואופן הן אינן מחליפות טיפול מקצועי.

 1. כאשר אתה רוצה ל"השתמש במין", הפנטזיה היא שהפעם תצליח לשלוט במשך ובמספר הפעמים:
  הפעם תצליח ללכת לנערת ליווי רק פעם בחודש, הפעם תסתכל בפורנו רק 5 דקות, הפעם אתה רק "בודק" מה חדש באתרים… זוהי אשלייה כמובן. אצל מכור, לרוב משקה אחד מוביל לעוד משקה, קוביית שוקולד מובילה לעוד קובייה ו- 5 דקות פורנו מובילות לעוד 5 דקות (במקרה הטוב).
  באותם רגעים שהדחף למין עולה, כל כשלונות העבר נשכחים.
  תזכיר לעצמך את כל הפעמים שאמרת לעצמך "הפעם אני אעשה אחרת".
 2. פנטזיה אחרת היא שעכשיו תצליח לצאת מזה בלי "תוצאות". זוהי אשלייה עצמית שאתה בשליטה על התנהגותך, שהבעיה לא באמת כזו רצינית. הזכר לעצמך את התוצאות השליליות שכבר סבלת ואת השלכות הפוטנציאליות שעתידות להתרחש אם תמשיך כך. אם היית יכול לשלוט בהתנהגות שלך, סביר להניח שהיית עושה זאת כבר בעבר.
  יש אנשים שאפילו אוהבים לכתוב לעצמם מכתב קצר שמזכיר להם שתמיד לאחר השימוש במין הרגישו אכזבה עצמית, תסכול, תחושת פגיעה במסוגלות העצמית ואולי אפילו חזרו (שוב) למעגל ה"שימוש" האכזרי.
 3. שתף מישהו בצורך שלך להשתמש. צלצל לחבר שאתה פתוח איתו וסומך עליו, ספר למישהו מהמשפחה שיכול לעזור, הצטרף לקבוצת תמיכה. ספר להם עם מה אתה מתמודד. הקסם הוא שברגע שאתה מתחיל לספר למישהו מה אתה חווה, הדחף מתחיל להתפוגג.
 4. המתן 30 דקות. תחליט להתבונן בדחף. תחליט ללמוד אותו. בזמן התמודדות (בעיקר בתחילת התרגול) זה מרגיש כמו נצח, אבל אם תמתין תופתע לגלות שהוא נעלם. עדיף בזמן זה לעסוק בפעילות שונות – מטלות שחיכו ועלייך לסיים, פעילות ספורטיבית, שיחה עם חבר.
  אתה גם יכול לכתוב מה עובר עלייך רגשית, פיזית, קוגנטיבית ורוחנית. כתיבה תעזור לך להתבונן בדחף ותעזור לך ליצור בהירות בראש.

אם ניסיתם לשנות את ההתנהגות שלכם שלכם פעמים רבות ללא הצלחה הגיע הזמן לשקול דרכים אחרות. פעמים רבות העבודה המשותפת היא זו שנותנת את הכוח והידע לעשות את השינוי. זה הזמן לעשות את הצעד הראשון וליצור קשר עם איש מקצוע.
אתם מוזמנים לקבוע פגישה עם ד"ר ענבר כהן. צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091 או השאירו את פרטיכם בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן