על תחושת ריקנות בתהליך הגמילה מסקס ופורנו


"כמה מהר אצליח לעשות את השינוי?" היא אחת השאלות הנפוצות ביותר שאני נשאלת בפגישה הראשונה.
משמעות השאלה היא תוך כמה פגישות האדם יצליח להימנע מפעילות שקשורה לפורנו או לסקס.
למעשה, באופן מפתיע, ההגעה ליעד ההימנעות מתרחשת מהר מכפי הצפוי. עם זאת, עיקר העבודה היא להפוך את ההימנעות לסגנון חיים חדש, מעיין "טבע שני" של האדם.
כן, אני יודעת שזה מפתיע. הימנעות זה החלק הקל יחסית. אם כך, מה הקושי בלהמשיך?


טיפול בהתמכרות למין ולפורנו הוא לא "ריצת ספרינט". הכוונה היא לא להצליח לטווח הקצר. יש פה ריצה לטווח ארוך (בשאיפה לכל החיים). כשאדם מתנסה לאורך זמן בחיים ללא בזבוז זמן בפורנו ובסקס, הוא מתחיל להכיר את עצמו ואת הקשיים האחרים עמם הוא מתמודד בחיים. לרוב האדם לא התמודד עם קשיים אלו כי תמיד היה מקום מפלט... עולם הפנטזיה והריגוש של הסקס.


אחת הבעיות הנפוצות שצפות בתקופת ההימנעות היא תחושת הריקנות. תחושת הריקנות מאופיינת בתחושת חוסר, שעמום, חוסר תכלית, חוסר משמעות ודיכאון. התחושה היא שהעיסוק בסקס ופורנו מהווה נחמה לאותה תחושת ריקנות. האדם מרגיש שמין היא הדרך היחידה למלא, ולו למספר רגעים, את אותן תחושות של חיסרון, שעמום ושיגרה מאכזבת. ויתור על הסקס והפורנו עלול להיחוות כדבר כואב ולהוביל לתחושת אובדן.


המשמעות היא שלא דיי בלהפסיק את הפעילות הממכרת. יש למצוא דרכים למלא את הריקנות באופן שבריא לאדם ולסביבתו. למה דרכים בריאות? אסביר זאת בדוגמאות שאני פוגשת יום יום בקליניקה: מכור למין שניסה להיגמל ופנה לאוכל להשגת תחושת הקלה ומילוי (או כמו ששרית חדד ניסחה זאת "גם מתוקים הם סוג של נחמה"...). מכור שהפסיק עם אוננות כפייתית ופנה לשימוש בגראס. אנשים אלו מנסים למצוא מילוי לתחושת הריקנות במקומות חיצוניים. מיותר להסביר שניסיונות למלא חוסר פנימי במקורות חיצוניים לא יצלח.

טיפול מקיף כולל ויתור על ההתנהגות שמפריעה ובמקביל גילוי המקורות הפנימיים שמובילים אליה – הסיבות שמובילות לחיפוש דרכים חיצוניות להתמודד עם הכאב. בתהליך תלמד כיצד ללמוד עם כאבי ואתגרי החיים בצורה בריאה. תלמד כיצד להכיל את הרגשות השליליים כמו גם הרגשות החיוביים. תלמד לאהוב את עצמך ואת חייך ולמחול על טעויות העבר. תלמד לעשות פעילויות חיוביות שתורמות לתחושת הערך והמסוגלות העצמית שלך.

מה ניתן לעשות לגבי תחושת הריקנות?

 

 הדבר הראשון הוא וא להתחיל להכיר את עצמך ולהיות נוכח בחייך. להתחבר לעולמך הפנימי ולאפשר לך להרגיש את כל מנעד הרגשות שאתה חווה בתוך מציאות חייך. במידה ואתה מתמודד עם תחושת ריקנות – למד אותה – הרגש אותה – הבן אותה ואת המסר שהיא נושאת בחובה. במידה וקשה לך לבד,
שתף זאת עם חבר שאתה סומך עליו, לך לקבוצת תמיכה או התחל תהליך עם איש מקצוע. בתהליך הטיפולי תלמד להכיל את רגשותייך (להבדיל מלהתנהג אותם), תתחבר לעולמך הערכי והרגשי ותלמד כיצד למלא את הריקנות באהבה עצמית, קבלה עצמית וכבוד עצמי.