ביטחון עצמי הוא מידת האמונה שיש לאדם בעצמו וביכולותיו לכן, אדם חסר ביטחון עלול לחוות קושי בהתמודדות עם מצבי חיים שונים. ביטחון עצמי נמוך אצל מבוגרים נשען לרוב, על היסטוריה אישית, שתרמה להתפתחות תחושת מסוגלות לקויה – דבר שיכול לנבוע ממגוון סיבות כגון:

  • ילדות בצל הורים, או דמויות משמעותיות אחרות שהיו ביקורתיות מאד
  • הישגים ירודים בלימודים לאורך זמן, מסיבות כאלה ואחרות
  • אירועי חיים סטרסוגניים מתמשכים, כגון קושי כלכלי משמעותי, מערכות יחסים סבוכות ולא מיטיבות
  • מצב בריאותי ירוד ממושך, פיסי או נפשי, שפגע בתפקוד היום-יומי במשך זמן רב, ועוד.

 

חוסר ביטחון עצמי כגורם משנה חיים

חוסר ביטחון, בעיקר כשהוא משמעותי וככל שהוא חולש על יותר תחומי חיים, עלול להפוך למכשול ולגורם מעכב, עד כדי הבאת הסובל ממנו להימנעות מוחלטת משלל מצבים, אתגרים וקשרים בין-אישיים.

הימנעות זו גוררת בעקבותיה רגשות קשים של כעס עצמי, אין-אונים, פחד, אשמה ובושה וכן, חוויה של החמצה תמידית. כל אלה מלבים ומעצימים עוד יותר תחושות של חסר ביטחון עצמי ולמעשה, מתקבל כאן כדור שלג אשר הולך וגדל ככל שהלולאה הזו ניזונה במשך זמן רב יותר.

 

חוסר ביטחון עצמי טיפול

איך מתגברים על חוסר ביטחון עצמי היא שאלה משמחת, המצביעה על הבנה בסיסית, כי הדבר אכן אפשרי
ואכן זה כך.
הרי, בדיוק כשם שישנם אירועים אשר תרמו להתפתחות ביטחון עצמי נמוך והוא לא נוצר יש מאין, כך העלאת ביטחון עצמי אפשרית בהחלט והיא מתבצעת בתהליך של הפרדה בין סיפורו האישי של המטופל על כל חוויותיו כפי שנחוו במציאות, לבין האמונות שפיתח לגבי עצמו בעקבות אותן חוויות חיים.

ההפרדה נעשית על ידי בדיקה של הפרשנות שהוענקה על ידי המטופל לסיפורו, והצעת זוויות נוספות להתבוננות על אותם אירועים, המאפשרות את ההבנה שישנו סל שלם של פרשנויות אלטרנטיביות לכל נדבך בסיפור ומעבר לכך, כי הדברים הם דינמיים וברי שינוי.

את סקירת הפרשנויות והחלפתן באחרות מבצעים בליווי איש מקצוע, שיודע לכוון ולהתאים את קצב ותוכן הטיפול לצרכי המטופל.

התהליך מורכב משיחה ומשאילת שאלות במטרה להחליף סימני קריאה ("אין סיכוי שאוכל ללמוד באוניברסיטה, כי הייתי תלמיד גרוע ולא הצלחתי בבחינות הבגרות!")
בסימני שאלה ("האם זה שלא סיימתי את בחינות הבגרות אומר משהו על האינטליגנציה שלי? אולי את מה שלא הצלחתי לסיים בגיל 18 אני יכול לסיים היום בקלות מפתיעה?").

בסופו של דבר, כאשר התובנות מתיישבות ושופכות אור חדש על פני הדברים, באופן טבעי, מחלחלת גם ההבנה, כי בפני כל אדם, ללא תלות ברקע ממנו הגיע, עומדת אפשרות הבחירה בפרשנות מיטיבה יותר וחומלת כלפי עצמו, אשר בתורה תבשיל לכדי אהבה וקבלה עצמית.

 

שמי דר' ענבר כהן ואני מתמחה בשינוי הרגלים ובטיפול בהתמכרויות.

אשמח לייעץ, לכוון ולענות על כל שאלה.

מוזמנות ומוזמנים ליצור עמי קשר:

בדוא"ל: info at inbarcohen.com   |  בטלפון: 052-690-9091

או באמצעות פנייה דרך דף "צור קשר" כאן באתר